Zelenjavni vrt že vabi

Topli januarski dnevi so mnoge pridelovalce zelenjave že zvabili na vrt in priprave na novo pridelovalno sezono so se že začele. Mnogi ste že pričeli z nakaljevanjem gomoljev krompirja, vzgojo sadik paprike in feferonov, pregledujete zaloge semen zelenjadnic in se pri ponudnikih semen že oskrbujete z novim sadilnim materialom.
Če še niste pripravili načrta vrstenja zelenjadnic (kolobarja) za letošnje leto, je v teh dneh čas, da pobrskate po zapiskih preteklih let in oblikujete čim širši kolobar. Temeljito premislite tudi o potrebah posameznih zelenjadnic po hranilih in skladno z njihovimi potrebami tudi načrtujte oskrbo posameznih zelenjadnic s hranili v pridelovalni sezoni. Tako boste postavili trdne temelje za pridelavo zelenjadnic in otežili delo povzročiteljem bolezni in nekaterim škodljivcem.

Vzgoja sadik
Mnogi ste zelo vešči vzgoje domačih sadik paprike, paradižnika, kumar, bučk, solate … Naj vas želja po zgodnjem pridelku ne zavede v prezgodnje setve, saj bo v primeru slabših vremenskih razmer v marcu in aprilu presajanje v zavarovane prostore in na prosto težavno, sadike pa bodo v neustreznih pogojih (temperatura, osvetlitev) hitro prevelike in izdolžene. Lončke in setvene platoje, v katere ste sejali že lani, temeljito očistite ostankov substrata in rastlin, operite in osušite, po potrebi tudi razkužite. Če jih ne morete dobro očistiti in obstaja tveganje za morebiten mehanski prenos škodljivih organizmov, je smiselno, da kupite nove. Oskrbite se s kakovostnim substratom ter po setvi lončke ali setvene platoje postavite v dovolj svetel prostor, v katerem lahko uravnavate temperaturo. Skrbno spremljajte vznik in kasnejši razvoj rastlin ter po potrebi rastline pravočasno prepikirajte ali presadite. Tako jim boste zagotovili dovolj prostora za nemoteno rast in razvoj ter poskrbeli za ustrezno kroženje zraka med rastlinami in posledično zmanjšali možnosti za pojav glivičnih obolenj. Rastline enakomerno namakajte (zalivanje ali namakanje substrata, ne po rastlinah) in ne pozabite, da lahko prekomerna oskrba z vodo negativno vpliva na rastline.
Sadike pred presajanjem v zavarovani prostor ali na prosto ustrezno utrdite ter po potrebi zavarujte pred nizkimi temperaturami in žgočimi pomladnimi sončnimi žarki.
Vrtnarska oprema
Pred setvijo ali presajanjem zelenjadnic v zavarovane prostore in na prosto je čas, da pregledamo oporne palice in oporne mreže za rastline in jih očistimo. Oporne palice iz gladkih materialov je smiselno pred ponovno uporabo temeljito oprati z vročo vodo in razkužiti. Zakrpamo lahko tudi manjše raztrganine na oporni mreži za rastline ter zamenjamo količke oziroma vrvice, na katere pritrdimo oporne mreže. Vrvic, ki jih uporabljamo za oporo rastlinam, in opornih mrež običajno ne peremo in ne razkužujemo, ampak jih po potrebi le zamenjamo.

Pred pridelovalno sezono temeljito očistimo tudi zunanjo stran namakalnih cevi ter preverimo, ali nemoteno delujejo. Če se je v njih naložil droben pesek, apnenec ali druge nečistoče, cevi ne moremo temeljito očistiti in je za nemoteno oskrbo rastlin z vodo smiselno uporabiti nove cevi. Če vodo za namakanje čez leto zbiramo in skladiščimo v sodih ali cisternah, tudi te pred novo pridelovalno sezono temeljito očistimo.
Preverimo, če je folija ali agrotekstil za zastiranje nepoškodovana in jo temeljito očistimo zemlje in ostankov rastlin. Če za zastiranje tal uporabljamo žitno slamo ali narezan miskantus, se prepričamo, da se v zastirki niso naselili kakšni glodavci.
Pri pridelavi zelenjave v zavarovanih prostorih preverimo, ali je folija nepoškodovana ter, če je potrebno, zakrpamo poškodovana mesta. S toplo vodo in krpo očistimo folijo, na kateri se naberejo saje in alge. S čiščenjem poskrbimo za boljšo osvetlitev rastlin poleti.
V spomladanskih mesecih posejane in/ali presajene zelenjadnice pred napovedanimi nižjimi temperaturami zaščitimo z vlakninastimi prekrivkami. Pravočasno preverimo, da si v njih niso zimskega zavetišča poiskali glodavci in jih nacefrali ali pa nam jih jeseni morda ni uspelo posušiti in očistiti. Isto naredimo s protiinsektnimi mrežami.
Po zimskem počitku bo spomladi postal aktiven tudi veliki voluhar. Če imate težave z njim, bodite še posebej pozorni na njegove ponovne obiske in še v zimskem času preverite, ali so pasti, ki ste jih uporabljali za njegov ulov, še brezhibno delujoče. Očistitw stare ali si priskrbite nove. In ne pozabite, da se pasti ne dotikamo z golimi rokami.

Zaloge gnojil, biostimulantov, sredstev za varstvo rastlin
Preverimo zaloge teh sredstev in njihovo uporabnost oziroma rok trajanja. Tudi v domačih vrtovih in zavarovanih prostorih za spremljanje škodljivcev pogosto uporabljamo barvne lepljive plošče. Ne pozabimo, da jih je smiselno uporabiti v času, ko pričakujemo let posameznih škodljivih organizmov in da z gostoto postavljanja barvnih lepljivih plošč ne pretiravamo. Z veliko gostoto postavitve lahko še bolj privabljamo škodljive vrste, na barvne lepljive plošče pa se hkrati ulovijo tudi številne koristne vrste žuželk. In ne pozabimo: rumene lepljive plošče privabljajo najrazličnejše žuželke, modre lepljive plošče so namenjene spremljanju resarjev, bele lepljive plošče pa spremljanju jabolčne grizlice. Pred sezono v bolje založenih kmetijskih trgovinah preverimo ponudbo barvnih lepljivih plošč in jih kupimo. Naj se nova pridelovalna sezona začne in naj bo uspešna!
Besedilo in fotografije: Iris Škerbot